Составить предложения со словами slow,unhealthy,unfriendly,dirty,noisy,modern,big,small

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
New ideas have been slow in coming. Her skin looks unhealthy. They were very unfriendly to us. He gave me a dirty look. It was so noisy to carry on a conversation. He had no use for modern art. He gave me a big hug. She felt small. (Неловко чувствовать)