Составьте 12 предложений на английском и в скобках с русским переводом пользуясь словами данными ниже To get better marks To join school clubs To be late To miss classes To learn something To travel To read books To make new fr...

Составьте 12 предложений на английском и в скобках с русским переводом пользуясь словами данными ниже To get better marks To join school clubs To be late To miss classes To learn something To travel To read books To make new friends To watch TV all day To visit relatives To get a dog / cat To buy something To become stronger/healthier/thinner
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I want to get better marks than others I shall join school clubs in this year I am late today she missed classes yesterday I learn smth new from her She wants to travel around the world He reads a lot of books today I make new friends in my new school Sara watchs Tv all day I shall visit relatives tomorrow,after school My sister gets a dog/cat I buy new lipstick from the store I become stronger after sport