Составьте 12 предложений на тему Present Simple и Present Continious по 3 в каждом первый обычное предложение второй отрицание третий вопрос помогите пожалуйста

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
PRESENT SIMPLE: I brush my hair every day. I have a breakfast. I get up at 7a.m. I do not get up late I do not wear glasses I do not play computer every day Do you get up early? Do you do your homework every day? Do you read newspaper news?