Составьте 5 предложений в Настоящем простом времени, и 5 предложений в Настоящем продолженном.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I usually get up at nine o'clock. 2. My brother walks his dog every day. 3. My mum likes apples. 4. I like tea. 5. I want to be a pilot. 1. I am laying the table now. 2. My brother is walking his dog now. 3. My mum is eating apples now. 4. I am drinking tea now. 5. My dad is cleaning his car now.