Составьте на английском предложения 2положительные 2отрицацельные 2вопрос в паст симпл

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I went to the theater yesterday. Did you go to the theater yesterday? I didn't go to the theater yesterday. My mother bought an expensive smartphone last week . Did my mother buy an expensive smartphone last week? My mother didn't buy an expensive smartphone last week