Составьте по 2 утвердительных отрицательных и вопросительных предложений из приведенных ниже словосочетаний(по Вашему выбору) 1)father/my/like/skiing 2)Helen/student/a/is 3)they/basketball/play/every/evening

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My father likes skiing  My father doesn't like skiing Does your father like skiing? Helen is a student  Helen isn't a student Is Helen a student? Every evening they play basketball Every evening they don't play basketball Do they play basketball every evening?