Составьте предложения используя страдательный залог. например Moscow/found/in 1147.-Moscow was founded in 1147 1. Songs/speak/in music classes. 2. English/speak/in the USA 3. These houses/build/50 years ago 4. his car/buy/las...

Составьте предложения используя страдательный залог. например Moscow/found/in 1147.-Moscow was founded in 1147 1. Songs/speak/in music classes. 2. English/speak/in the USA 3. These houses/build/50 years ago 4. his car/buy/last year. 5. My dress/wash/tomorrow.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Songs are spoken about in music classes. 2 English is spoken in the USA. 3 These houses were built fifty years ago. 4  His car was bought last year. 5  My dress will be washed tomorrow.