. Составьте предложения с оборотом to be going to do something, напишите перевод, затем постройте вопросительное и отрицательное предложения и запишите их. 1. They are going to do something arrange a party. ____________________...

. Составьте предложения с оборотом to be going to do something, напишите перевод, затем постройте вопросительное и отрицательное предложения и запишите их. 1. They are going to do something arrange a party. _______________________________________________________ _______________________________________________________ 2. I am going to do something visit America. _______________________________________________________ _______________________________________________________ 3. He is going to do something meet his friends. _______________________________________________________ _______________________________________________________
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. They are going to do some shopping ing to arrange a party.   2. I am going to do some research to visit America.  3. He is going to do some work to meet his friends. перевод 1. Они собираются сделать покупки, чтобы устроить вечеринку. 2. Я собираюсь навести справки, чтобы посетить Америку. 3. Он собирается сделать кое-какие дела, чтобы встретиться со своими друзьями. вопросительные 1. Are they going to do some shopping arrange a party? 2. Am I going to do something visit America? 3. Is he going to do something meet his friends? отрицательные 1. They are not going to do any shopping to  arrange a party.   2. I am not going to do any research to visit America.  3. He is not going to do any work to meet his friends.