Составьте вопрос к подлежащему разделительный, общий, альтернативный, и специальный к предложению: She brought a book from the library yesterday.
Ответ(ы) на вопрос:
вопрос к подлежащему Who brought a book from the library yesterday? разделительный, She brought a book from the library yesterday, didn't she? общий Did she bring a book from the library yesterday? альтернативный, Did she bring a book or a magazine from the library yesterday? специальный When did she bring a book from the library?