СРОЧНО!!!!!!!!!!!!!! Report the dialogue. 1 Anna: What do you prefer, Julia, watching TV or listening to the radio? Julia: I prefer listening to the radio. A: Why? J: Because there’s too much advertisement on TV. I hate watchi...

СРОЧНО!!!!!!!!!!!!!! Report the dialogue. 1 Anna: What do you prefer, Julia, watching TV or listening to the radio? Julia: I prefer listening to the radio. A: Why? J: Because there’s too much advertisement on TV. I hate watching advertisements. And you ? A: Well, I prefer to watch TV. But I try to choose channels without advertisements. 2 Jack : What TV programmes do you like watching in the evening? Ben: I prefer watching wildlife programmes. J: Why? B: Because they are educative. I enjoy watching programmes about flora and fauna. And you ? J: Well, I prefer to watch comedy programmes. They help me to relax after my working day.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Anna:Что вы предпочитаете, Джулия, смотреть телевизор или слушать радио? Julia: Я предпочитаю слушать радио. A: Почему? J:Потому что по телевизору слишком много рекламы . Я ненавижу смотреть рекламу. А вы ? A:Ну, я предпочитаю смотреть телевизор. Но я стараюсь выбирать каналы без рекламы. 2 Jack : Какие телевизионные программы вы любите смотреть вечером? Ben:Я предпочитаю смотреть программы о диких животных. J:Почему? B: Поскольку они воспитательные. Я люблю смотреть программы о флоре и фауне. А Вы? J: Ну, я предпочитаю смотреть комедийные программы. Они помогают мне расслабиться после рабочего дня.