Сябры помогите! Устауце суфiкс iк або ык. Чаму у адных словах суфiкс iк, а у другiх ык? Сонечныя зайч...i, дзе схавлi пальч...i дзе схавали роц...i вус..i, жывоц...i? Круглыя, як мяч...i, сонечныя зайч...i, як вiдать не чуюць,...

Сябры помогите! Устауце суфiкс iк або ык. Чаму у адных словах суфiкс iк, а у другiх ык? Сонечныя зайч...i, дзе схавлi пальч...i дзе схавали роц...i вус..i, жывоц...i? Круглыя, як мяч...i, сонечныя зайч...i, як вiдать не чуюць, бегаюць, танцуюць.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Сонечныя зайчыкі, дзе схавлi пальчыкі, дзе схавали роцікі, вусікі, жывоцікі? Круглыя, як мячыкі, сонечныя зайчыкi, як вiдаць, не чуюць, бегаюць, танцуюць. Суфікс _ЫК_ ужываецца пасля цвёрдых няпарных, зычных, ІК- пасля мяккіх, цвёрдых