Task 6. Выбери обстоятельство, нужное для данного времени. The students of British schools wear a uniform. a) usually b) yesterday c) next year d) last year 2. My family lived in the country. a) every summer b) last summer c)...

Task 6. Выбери обстоятельство, нужное для данного времени. The students of British schools wear a uniform. a) usually b) yesterday c) next year d) last year 2. My family lived in the country. a) every summer b) last summer c) next summer d) soon 3. He will read a book. a) often b) a week ago c) in a week d) seldom 4. We are at school. a) every day b) last month c) next month d) suddenly 5. They were in the zoo. a) sometimes b) yesterday c) always d) tomorrow
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
correct answers 1 a  2 b 3 c 4 a 5 b