Tell Jim what you usually do in each lesson Use: sing song, read a lot, solve problems, listen to stories, write, count, draw, translate from... into..., ask questions, answer questions, discuss, learn by heart Example: We sing...

Tell Jim what you usually do in each lesson Use: sing song, read a lot, solve problems, listen to stories, write, count, draw, translate from... into..., ask questions, answer questions, discuss, learn by heart Example: We sing songs in our Music lessons. Составьте по образцу с другими словами предложения. Должно быть 12 предложения. ПОЖАЛУЙСТА СРОЧНО ПОМОГИТЕ!!!!!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 We sing songs in our Music lessons. 2 We read a lot in our Literature lessons. 3 We solve problems in our Science lessons. 4 We listen to stories in our Geography lessons. 5 We translate from Russian into English in our English lessons. 6 We ask questions in our History lessons. 7 We discuss different books in our Literature lessons. 8 We write in our Russian lessons. 9 We draw in our Art lessons. 10 We learn poems by heart in our Literature lessons. 11 We count in our Maths lessons. 12 We answer questions in our Phisics lessons.