Тёмая помогите очень важно составьте 5 предложений положительных; отрицательных; вопросительных. всего должно быть 15 предложений на английском языке. но пользоваться правилом на картинке под номером 3

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
положительные Уes she loves summer. I have to agree you were right Of course, I like to walk sure you're not alone I am absolutely sure that they are right вопросительные is the weather good today?Do you like to play football? Do you like to read books? have you got many friends? Who is your best friend?отрицательныеI don't like to do morning exercises. We are not friends. I am not a teаcher , i am an engineer. There is no place better than home. The weather is not bad today.