The UK is washed by _____________________ in the west.

Гость
The UK is washed by the Atlantic Ocean in the west.
Гость
By Atlantic Ocean. ВОТ И ВСЕ! ВСЕ ПРОСТО. СТАВЬ ЛАЙК. :) И ОТМЕЧАЙ МОЙ ОТВЕТ КАК ЛУДШИЙ. :)