Укажите номера предложений, в которых слова с окончанием -ing являются герундием. 1) Entering the room I saw my friends smiling at me. 2) Instead of phoning his friend he went to see him. 3) Having prepared all the necessary eq...

Укажите номера предложений, в которых слова с окончанием -ing являются герундием. 1) Entering the room I saw my friends smiling at me. 2) Instead of phoning his friend he went to see him. 3) Having prepared all the necessary equipment they began the experiment. 4) My greatest pleasure is travelling.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 и 3 вроде как! 20 символов.....
Гость
1 и 2 по моему мнению.