Вставьте глаголы в нужной форме 1) (to open/to want) -... the shops ... at 8 o'clock? - No, they ... ... . The shops ... at 9 o'clock. - ... you ... to go shopping today? - Yes, I ... to go shopping today. 2) to like/to read - ...

Вставьте глаголы в нужной форме 1) (to open/to want) -... the shops ... at 8 o'clock? - No, they ... ... . The shops ... at 9 o'clock. - ... you ... to go shopping today? - Yes, I ... to go shopping today. 2) to like/to read - ... you ... reading books? - Yes, I ... reading books. I ... very much. - ... you ... books about animals? - No, I ... ... .
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Are the shops open at 8 o'clock? - No, they arent. The shops open at 9 o'clock. - Do you want to go shopping today? - Yes, I want to go shopping today. 2) to like/to read - Do you like reading books? - Yes, I like reading books. I like very much. - Do you read books about animals? - No, I dont.