Вставьте " it's " ИЛИ " its" вместе пропуска. 1) .........not so far from London to Oxford. 2)- Have you been to Bath? -No,but I know that.......... a lovely place. 3) The Lake District is famous for ...... lakes and mountai...

Вставьте " it's " ИЛИ " its" вместе пропуска. 1) .........not so far from London to Oxford. 2)- Have you been to Bath? -No,but I know that.......... a lovely place. 3) The Lake District is famous for ...... lakes and mountains. 4) Many people admire England for........... beautiful scenery. 5)Can't you recognize this mountain by ....... shape? 6) -What's a meadow? - ............ a large green field. если можете кратко объясните правило. Не могу понять( проболела эту тему) P. S. объяснять не обязательно , просто так , если можете *‼️✨
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. it's 2. it's 3. its 4. its 5. its 6. it's It's - Это является Its - этих.