Выбери нужное слово и обведи номер правильного ответа.A.     The parrot ______ now. 1) talks   2) is talkingB.     Look at the tortoise! It _____ .  1) walks 2) is walkingC.     We often _____ to the zoo. 1) go  2) are goingD. ...

Выбери нужное слово и обведи номер правильного ответа. A.     The parrot ______ now. 1) talks   2) is talking B.     Look at the tortoise! It _____ .  1) walks 2) is walking C.     We often _____ to the zoo. 1) go  2) are going D.     The animals _____ At the moment. 1) don’t  play 2)  aren’t playing E.      They _____ food for animals every day. 1) make  2) are making F.      We _____ animals at the zoo. It’s a zoo rule.  2) don’t  feed  2) aren’t feeding
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A. is talking B. is walking C. go D. aren't playing E. make F. don't feed
Гость
A)2,B)1,C)1,D)2,E)1,F)1