Выбери правильное слово и подчеркни его 1.Ive got some/any water in the glass.2.We haven t got some/any chairs ln the room.3.Has he got some /any toys in his bedroom? 4.Have you got some/any sausages in the lunch box? 5.They ve...

Выбери правильное слово и подчеркни его 1.Ive got some/any water in the glass.2.We haven t got some/any chairs ln the room.3.Has he got some /any toys in his bedroom? 4.Have you got some/any sausages in the lunch box? 5.They ve got somy/any vegetables ib the fridge.6.Can l have some/any pasta? 7.She hasnt got some/any flowers in her garden.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)some 2)any 3)any 4)any 5)some 6)any 7)any Some ставится в утвердительных, any в вопросительных и отрицательных предложениях