Выбери верный вспомогательный глагол. 1) ( do, did, does ) your mum help you to do your homework yesterday? 2) Where ( will, did, do ) he go next year? 3) My friend usuall ( wrote, wrote, will write ) letters on Sundays. 4) Whe...

Выбери верный вспомогательный глагол. 1) ( do, did, does ) your mum help you to do your homework yesterday? 2) Where ( will, did, do ) he go next year? 3) My friend usuall ( wrote, wrote, will write ) letters on Sundays. 4) Where ( are, were ) they last summer? 5) I always ( help, helpes, heips) my mum.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)did 2)will go 3)writes 4)were 5)help