Выберите грамматическую форму, соответствующую структуре “Сложное подлежащее”

Выберите грамматическую форму, соответствующую структуре “Сложное подлежащее”(Complex Subject). 1. Payment in foreign trade … to be made in cash as well as on credit. a. are known b. knows c. is known 2. The government … to increase the taxes soon. a. believed b. is believed c. is believing 3. All the factors … to have a great influence on the results. a. are expecting b. expect c. are expected 4. The partners seem … about the terms of contract. a. disagree b. to disagree c. disagreed 5. The money happened … counterfeit. a. be b. is c. to be
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-c,2-b,3-c,4-a,5-c Здесь нечего объяснять,так как задания идут на выбор предложенного!