. Выберите из скобок подходящее местоимение. Переведите предложения. 1. Whose slippers are these? Are they … (my, mine) or … (your, yours)? – They are … (her, hers). 2. … (Our, Ours) car is cleaner than … (their, theirs). 3. Lo...

. Выберите из скобок подходящее местоимение. Переведите предложения. 1. Whose slippers are these? Are they … (my, mine) or … (your, yours)? – They are … (her, hers). 2. … (Our, Ours) car is cleaner than … (their, theirs). 3. Look at this girl. She is … (his, him) wife. 4. It’s not … (her, hers) lipstick. … (Her, hers) is darker. 5. … (My, Mine) life, … (my, mine) rules. 6. Was … (your, yours) trip exciting? — … (My, Mine) was boring. 7. Can I use … (their, theirs) hair-drier? — … (Our, Ours) is out of order. 8. Mrs. Novak is a friend of … (his, him). 9. Sometimes she waters … (my, mine) flowers and I water … (her, hers). 10. I remember the street but I don’t remember … (it, its, her, his) nam
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Whose slippers are these? Are they mine or yours? – They are hers. Чьи это тапки? Мои или Ваши?-Они-её. 2. Our car is cleaner than theirs. Наша машина чище их. 3. Look at this girl. She is his wife. Посмотри на эту девушку. она -его жена. 4. It’s not her lipstick. Hers is darker. Это-не её губная помада. её-темнее. 5. My life, my rules. Моя жизнь-мои правила. 6. Was your trip exciting? — Mine was boring. Было ваше путешествие волнительным? Моё было скучным. 7. Can I use their hair-dryer — Ours is out of order. Можно воспользоваться Вашим феном? Наш не работает. 8. Mrs. Novak is a friend of his. Миз Новак-его друг. 9. Sometimes she waters my flowers and I water hers. Иногда она поливает мои цветы, а я-её. 10. I remember the street but I don’t remember its name Я помню улицу, но не помню её название.