Выберите правильный вариант местоимения:1) I'd like to ask ____ questionsa) a littleb) a fewc) muchd) little2) I have ___ money to buy this booka) manyb) a fewc) muchd) little3) Do you have ___ apples in your bag?a) a littleb) ...

Выберите правильный вариант местоимения: 1) I'd like to ask ____ questions a) a little b) a few c) much d) little 2) I have ___ money to buy this book a) many b) a few c) much d) little 3) Do you have ___ apples in your bag? a) a little b) a few c) much d) little 4) I like reading. I've got ___ books a) many b) few c) much d) little 5) There is ___ milk in the fridge a) many b) few c) a few d) little 6) How ___ foreign languages do you know? a) many b) few c) much d) little
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1-a 2- спорный вопрос 3-b 4-a 5-b 6-a
Гость
2) с второй будет much! Потому что деньги не числительны!