Выберите предложения, в которых сказуемое выраженно формой страдательного залога A. There is a new cinema near my house B. A new cinema is buili near  my house  C. They are going to build a new cinema

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A. There is a new cinema near my house B. A new cinema is built near  my house  - Новый кинотеатр построен около моего дома. C. They are going to build a new cinema