Выбрав правильную форму глагола, заверши эти предложения. 1) Mr Robinson and his wife (was, were) at the cinema yesterday night. Their pets (was, were) at home. 2) My friends and I (was, were) at school yesterday afternoon. 3) ...

Выбрав правильную форму глагола, заверши эти предложения. 1) Mr Robinson and his wife (was, were) at the cinema yesterday night. Their pets (was, were) at home. 2) My friends and I (was, were) at school yesterday afternoon. 3) Last summer my grandparents (was, were) in Spain, I (was, were) in London with my parents then. 4) I think John Barker (was, were) in his garden yesterday evening. 5) Sally Barker (was, were) at home five days ago. 6) We (was, were) in the bank last Wednesday. 7) They all (was, were) at the zoo a week ago. 8) My cousin (was, were) in the cafe yesterday.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1were.were 2were. 3were.was 4was 5was 6were 7were 8was