Выпишите все глаголы из текста и лпоеделите их время например: Past Simpl и т.п вот текст:

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
ran,could,got,asked-past simple can do,is,don't need-present simple said-past simple remember,wants-present simple began-past simple to laugh-инфинитив can't give-present simple said-past simple go,get-present simple didn't know-past simple to think-инфинитив went-past simple was leaving-past continuous met,was-past simple saw,asked-past simple is-present simple don't know-present simple went-past simple