What does a shop assistant do?как ответить на этот вопрос?помогите пожалуйста

What does a shop assistant do? как ответить на этот вопрос? помогите пожалуйста
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Это переводиться как: что делает асистент в магазине. Можно написать что он обслуживает клиентов
Гость
 A shop assistant works in a shop and sells things to customers. A shop  assistant is always ready to answer customers' questions and find items for them.