What's the time? Say it in English 1) a) без четверти 5 b) без десяти 6 c) без трех минут 10 2) a) четверть второго b) двадцать минут шестого c) пять минут одиннадцатого 3) a) половина девятого b) половина седьмого

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) a) It's a quarter to five  b) It's ten minutes to six c) It's three minutes to ten 2) a) It's a quarter past one b) It's twenty minutes past five c) It's five minutes past ten 3) a) It's half past eight b) It's half past six