Write down the correct translation of word combinations. 1) prescribed medicine 2) bought mixture 3) broken leg 4) drunk tea 5) taken vitamins 6) sleeping boy 7) hurting boots 8) coughing granny 9) cooking woman...

Write down the correct translation of word combinations. 1) prescribed medicine 2) bought mixture 3) broken leg 4) drunk tea 5) taken vitamins 6) sleeping boy 7) hurting boots 8) coughing granny 9) cooking woman 10) catching disease
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) прописанное лекарство 2) купленная микстура 3) сломанная нога 4) выпитый чай 5) принятые витамины 6) спящий мальчик 7) давящие ботинки 8) кашляющая бабушка 9) готовящая женщина 10) заразная болезнь