Write in the reported speech: I 1 larry says, (I usually spend my holidays in the south) 2 I ask Tom ,( does your friend live in London ) 3 the teacher says to her pupils , ( Stop shouting) 4 he says to his friend ,( what time ...

Write in the reported speech: I 1 larry says, (I usually spend my holidays in the south) 2 I ask Tom ,( does your friend live in London ) 3 the teacher says to her pupils , ( Stop shouting) 4 he says to his friend ,( what time do you finish your work) 5 Mabel says ,( nothing will change my decision) 6 The old says to the boy ,( don't speak so loudly ) 7 Mike says to Helen ,( when did you leave Liverpool) 8 She says to me ,( what will you do tomorrow)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Написать в косвенной речи: Я 1 Лари говорит, (я обычно провожу отпуск на юге) 2 Я спрашиваю Тома, (это ваш друг живет в Лондоне) 3 учитель говорит своим ученикам, (Прекратите кричать) 4 он говорит своему другу, (в какое время вы закончить свою работу) 5 Мейбл говорит, (ничего не изменит мое решение) 6 Старое говорит мальчику, (не говори так громко) 7 Майк говорит Хелен, (когда ты покинул Ливерпуль) 8 Она говорит мне, (что ты будешь делать завтра) Попроси больше объяснений