Write the plurals. (24 marks) 1. baby. 2. glass. 3. shelf. 4. box. 5. dish. 6. sandwich. 7. body. 8. family

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. baby -babies 2.glass -glasses 3.shelf -shelves 4.box -boxes 5.dish -dishes 6.sandwich- sandwiches 7.body -bodies 8.family -families
Гость
1.babies 2.glasses 3.shelves 4.boxes 5.dishes 6.sandwiches 7.bodies 8.families