X. НайдитеPastIndefinite и PastParticiple следующих глаголов и напишите их в три столбика. Be – was - been Drink - … - … Eat - … - … Find - … - … Give -… -… Have -… -… Keep - … - … Learn -...

X. НайдитеPastIndefinite и PastParticiple следующих глаголов и напишите их в три столбика. Be – was - been Drink - … - … Eat - … - … Find - … - … Give -… -… Have -… -… Keep - … - … Learn - … - … Let - … - … Meet - … - … Read -… -… See - … - … Sleep -… - … Take -… -… Write -… -…
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
drank drunk ate eaten found  gave given had kept learnt let met read saw seen slept took taken wrote written (где один глагол,там 2-ая и 3-я формы одинаковы)