Якія мастацкія сродкі? Помогите, пожалуйста! Максім Багдановіч Слуцкія ткачыхі Ад родных ніў, ад роднай хаты У панскі двор дзеля красы Яны, бяздольныя, узяты Ткаць залатыя паясы. І цягам доўгія часіны, Дзявочыя забыўшы сн...
Якія мастацкія сродкі? Помогите, пожалуйста! Максім Багдановіч Слуцкія ткачыхі Ад родных ніў, ад роднай хаты У панскі двор дзеля красы Яны, бяздольныя, узяты Ткаць залатыя паясы. І цягам доўгія часіны, Дзявочыя забыўшы сны, Свае шырокія тканіны На лад персідскі ткуць яны. А за сцяной смяецца поле, Зіяе неба з-за акна, – І думкі мкнуцца мімаволі Туды, дзе расцвіла вясна; Дзе блішча збожжа ў яснай далі, Сінеюць міла васількі, Халодным срэбрам ззяюць хвалі Між гор ліючайся ракі; Цямнее край зубчаты бора... І тчэ, забыўшыся, рука, Заміж персідскага узора, Цвяток радзімы васілька.
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Метафары: поле смяецца, вясна расцвіла, мкнуцца мімаволі
Эпітэты: у яснай далі, сінеюць міла, халодным срэбрам, доўгія часіны, ад родных ніў, бяздольныя