Задай 5 вопросов разных типов к предложению: 1. My brother is doing his homework now. 2.Mr. Golovin works in a Russian school. Помогите пожалуйста. Буду очень благодарна.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
What is your brother doing? Where does Mr Golovin work? When is your brother doing his homework? What does Mr Golovin do in Russia? Только по два смогла
Гость
1. 1) Is my brother doing his homework now? 2) What is my brother doing now? 3) My brother doing his homework, isn't he? 4) My brother doing his homework or playing videogames? 5) What my brother doing now?   2. 1) Is Mr. Golovin works in a Russian school? 2) Where Mr. Golovin works? 3) Mr. Golovin works in a Russian school, isn't he?    4) Mr. Golovin works in a Russian school or in the Spanish school? 5) Who is Mr. Golovin?