Задайте общие вопросы.1. The girl can skip.     ...................skip?2. Alice is slim.     .............slim?3. Bill is ten.    ..........ten?4. Tim can swim.    ........... swim?5. Tim s stick is big.    ..............big?

Задайте общие вопросы. 1. The girl can skip.      ...................skip? 2. Alice is slim.      .............slim? 3. Bill is ten.     ..........ten? 4. Tim can swim.     ........... swim? 5. Tim s stick is big.     ..............big?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Can the girl skip? Is Alim slim? Is Ben ten? Can Tim swim? Is Tim s stick big? Так ? Или с вопросными словами?  : Who? What? When? Where? ; - )