Закончи эти предложения,выбрав правильную форму глагола. 1)I (like/likes) strong tea and mum (like/likes) weak tea.2)My dad (read/reads) old books.30Jim (ride/rides) his bike in the street.4)They (ride/rides) horses on Sundays....

Закончи эти предложения,выбрав правильную форму глагола. 1)I (like/likes) strong tea and mum (like/likes) weak tea.2)My dad (read/reads) old books.30Jim (ride/rides) his bike in the street.4)They (ride/rides) horses on Sundays.5)We (speak/speaks) English.6)Little Roy (sleep/sleeps) at nine o clock in the evening.7)Old Tom (see/sees) a plane in the sky.8)I (have/has) three pets Nick (have/has) two pets.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)I Like, mum likes 2)dad reads 3)Jim rides 4)They ride 5)we speak 6)Roy sleeps 7)Tom sees 8)I have, Nick has
Гость
1. Like, likes 2.reads 3 rides 4 ride 5 speak 6 sleeps 7 sees 8 have,has