ЗАПОЛНИ ПРОПУСКИ СЛОВАМИ: SOME,ANY,NO 1)THERE IS --------------- JUICE IN THE GLASS . 2)WOULD YOU LIKE --------- ORANGE JUICE?-NO, THANKYOU. I DON'T WANT-------------. 3)ARE THERE------------- PEOPLE ON THE FARM ?-YES,THERE A...
ЗАПОЛНИ ПРОПУСКИ СЛОВАМИ: SOME,ANY,NO 1)THERE IS --------------- JUICE IN THE GLASS . 2)WOULD YOU LIKE --------- ORANGE JUICE?-NO, THANKYOU. I DON'T WANT-------------. 3)ARE THERE------------- PEOPLE ON THE FARM ?-YES,THERE ARE------------. 4)THEY HAVE ------------------- BREAD AT HOME. 5)CAN I HAVE -------------- TEA?
1) no
2) some
3)any
4) some
5) any