Заполните пропуски подходящей формой глагола tobe в Past Simple (was, were). 1. I … tired last evening. 2. The weather … nice yesterday. 3. They …not here last Sunday. 4. You … late yesterday. 5. Last year she … 22. 6. When I …...

Заполните пропуски подходящей формой глагола tobe в Past Simple (was, were). 1. I … tired last evening. 2. The weather … nice yesterday. 3. They …not here last Sunday. 4. You … late yesterday. 5. Last year she … 22. 6. When I … a child, I … afraid of dogs. 7. We … tired after the journey but we ... not hungry. 8. The hotel … very comfortable and it ... expensive. 9. Where ... you at3 o’clock yesterday afternoon? 10. … the weather good when you …on holiday? 11. Those shoes are nice. … they expensive? 12. Why … he angry yesterday? 13. … Marry at work yesterday? Yes, she … . 14. Our hotel room … very small and it … not very clean. 15. Kate got married when she … 24 years old. 16. I phoned you yesterday but you … not at home. 17. George … not at work last week because he … ill. 18. The shops … not open yesterday because it … a public holiday. 19. … you at home at 9.30? no, I …at work. 20. Paul … in the café yesterday.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)was 2)was 3)were 4)were 5)was 6)was 7)were 8)was 9)were 10)was/were 11)were 12)was 13)was 14)was/was 15)was 16)were 17)was 18)were 19)were/was 20)was