Заполните пропуски предложенными глаголами по смыслу, употребите глаголы в будущем неопределенном времени:help, go, lend, order, show1. A: I’ve lost my wallet. B: I _ you find it.2. A: I’ve forgotten my umbrella.B: I _ lend you...

Заполните пропуски предложенными глаголами по смыслу, употребите глаголы в будущем неопределенном времени: help, go, lend, order, show 1. A: I’ve lost my wallet.  B: I _ you find it. 2. A: I’ve forgotten my umbrella. B: I _ lend you mine. 3. A: We haven’t got any sugar. B: Never mind. I _ and buy some. 4. A: The dog is ill. B: I _ take it to the vet. 5. A: Have you got a new car? B: Yes, I _ it to you later. 6. A: I don’t want to cook tonight. B: OK. I _ a pizza, then.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. A: I’ve lost my wallet.  B: I'll help you find it. 2. A: I’ve forgotten my umbrella. B: I'll lend you mine. 3. A: We haven’t got any sugar. B: Never mind. I'll go and buy some. 4. A: The dog is ill. B: I'll take it to the vet. 5. A: Have you got a new car? B: Yes, I'll show it to you later. 6. A: I don’t want to cook tonight. B: OK. I'll order a pizza, then.