Завтра экзамен по англ.яз. помогите пожалуйста

Завтра экзамен по англ.яз. помогите пожалуйстау меня с ним большие проблемы, я не то что говорить на нем не могу, я даже прочесть не могу...Дали текст выучить, если кто может пожалуйста напишите его в транскрипции или как читается на английском только русскими буквами: Great Britain (official name- the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) is situated on two large islands. The counter is washed by the Atlantic Ocean, the Irish Sea and the North Sea. The Island of Great Britain is separated from France by the English Channel. Northern Ireland is separated from Great Britain by the North Channel. There are no very long rivers in Great Britain. The most important rivers are the Thames (the deepest) and the Severn (the longest). Great Britain consists of four main parts: England, Scotland, Wales and Northern Ireland. The biggest cities of Great Britain are London, Birmingham, Glasgow, Liverpool, Manchester, Edinburgh and Cardiff. Great Britain is a parliamentary monarchy. Officially the head of state is the Queen (or the King). But the power of the Queen in Great Britain is not absolute. She acts only on the advice of the ministers and Parliament. Parliament in Great Britain consists of two Houses - the House of Lords and House of Commons. After the general election the Queen appoints the head of the government - the Prime Minister. The Prime Minister appoints the ministers to make up the government. There are two main political parties in Great Britain : the Conservative party and Labour party. Great Britain is ay. highly - developed industrial country.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
грэйт бритн (офишиал нэйм - ззи юнайтид киндом о в грейт бритн энд ноззен айлэнд) из ситьюэйтид он ту ладж айлэндз. ззе кантри из уошт бай ззи этлэнтик оушн, ззи айриш си энд ззе ноСС си. ззи айлэнд ов грейт бритн из ыипэрэйтид фром франс бай ззи инглиш чэнэл. ззэра ноу вэри лон ривез ин грейт бритн. ззе мост импотент ривез а ззе ссэмз ( ззе дипест_ энд ззе севен ( ззе лонгест) . грейт бритн консистс ов фо мэйн патс: ингланд, скотлэнд, уэлс энд ноззен айлэнд. ззе бигест ситис ов грейт бритн а ландан, бермингэм, гласгоу, ливэпул, мэнчесте, единбёг энд кадиф. грейт бритн из э паламентари монаки. офишиэли ззе хед ов стэйт из ззе куин (о ззе кин) бат ззе пауэр ов ззе куин ин грейт бритн из нот эбсолют. ши эктс онли он ззи эдвайс ов ззе министес энд паламент. паламент ин грейт бритн консистс ов ту хаузиз - ззе хаус ов лодз энд хаус ов комонс. афтер дженерэл илэкшн ззе куин эпоинтс ззе хэд ов ззе гавенмент - ззе прайм министэ. ззе прайм министэ эппоинтс ззе министез ту мэйк ап ззе гавенмент. ззера ту мэйн политикл патиз ин грейт бритн. ззе консёвэтив пати энд лэйба пати. грейт бритн из э хайли дивелопт индастриал кантри
Гость
грит британ (офишеал нейм зе киндом оф грит британ энд нозен айлэнд) ис ситуэйтид он ту ледж айлендс. зе канте ис вошид бай зе этлентик оушен, зе айриш си энд зе ноз си. зе айлендс оф грит британ ис сепарейтид фром френч бай зе инглиш ченнел. нозен айленд ис сепарейтид фром грит британ бай зе ноз ченнел. зеэ а но вери лонг ривес ин грит британ. зе мост импотент риверс земс (зе дипест) энд зе севен (зе лонджест). грит британ консистс оф фо мэей патс ингленд скотленд вэйлс анд нозен айленд. зе биджэст ситис оф грит британ а ландон, вирминхем, гласгоу, ливепул, мэнчэстэ, эдинбург энд кадифф. грит британ ис зе пэлэмэнтори монечи. офишели зе хэд оф стэйтс ис зе квин (о зе кинг) Бат зе пауэр оф зе квин ин грит британ ис нот эбсолют. ши эктс онли он зе эдвайс оф зе министес энд пэлэмэнт. пэлэмэнт ин грит британ консистс оф ту хаусис - зе хаус оф лодс энд хаус оф коммонс. афте зе джэнэрал элэкшен зе квин эппоинс зе хэд оф зе говермэнт- зе прайм министрэ.