1). 3 предложения со словами must и ought. 2). Предложение со словами taste(существительное,

1). 3 предложения со словами must и ought. 2). Предложение со словами taste(существительное,глагол) и like(глагол и предлог) 3). Предложение со словом matter в двух его значениях
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1). You must behave well. You ought to have known.They ought to have come. 2). The taste is awful. It tastes awful. I like ice-cream. You are not like me. 3). It doesn't matter. This matter is important.