1. Any kind of advertising should be banned from the media. 2. Some advertisements are great fun, especially those that are shown in cinema. 3. Advertising changes our style of living. 4. Every advertisement is a big lie. 5. Ma...

1. Any kind of advertising should be banned from the media. 2. Some advertisements are great fun, especially those that are shown in cinema. 3. Advertising changes our style of living. 4. Every advertisement is a big lie. 5. Many advertisements promise a lot more than there is to the product. 6. Advertising for tobacco and alcohol should be forbidden. ответт пж
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Вот перевод. А  ответить невозможно! Я конечно отвечу но не уверена что ответ будет правильным. Перевод : 1. Любой вид рекламы должен быть запрещён в средствах массовой информации.  2. Некоторые рекламные объявления имеют большое удовольствие, особенно те, которые показаны в кино. 3.Реклама меняет наш стиль жизни. 4. Каждая реклама является большая ложь. 5. Многие рекламные объявления обещают намного больше, чем есть на продукт. 6. Реклама табака и алкоголя должна быть запрещена. Ответ : I think this is true so my answer is yes