1. Cu(NO3)2+KOH = 2. NiSO4+Ba(OH)2 = 3. FeCL3+LiOh = 4. AL(OH)3+HCL = 5. Cu(OH)2+H2SO4 = 6. Mg3(Po4)2+H2SO4 = 7. Fe(NO3)2+HCL = Заранее спасибо

Гость
1) Cu(NO₃)₂ + 2KOH = 2KNO₃ + Cu(OH)₂↓ 2) NiSO₄ + Ba(OH)₂ = BaSO₄↓ + Ni(OH)₂ 3) FeCI₃ + 3LiOH = 3LiCI + Fe(OH)₃↓ 4) AI(OH)₃ + 3HCI = AICI₃ + 3H₂O 5) Cu(OH)₂ + H₂SO₄ = CuSO₄ + 2H₂O 6) Mg₃(PO₄)₂ + 3H₂SO₄ = 2H₃PO₄ + 3MgSO₄ 7) Fe(NO₃)₂ + 2HCI = 2HNO₃ + FeCI₂
Гость
Cu(NO3) 2 + 2KOH = Cu(OH) 2 + 2KNO3 FeCl3 + LiOH = LiFe + Cl3OH  Al(OH)3 + 3HCl → AlCl3 + 3H2O. Cu(OH)2 + H2SO4 --> CuSO4 + 2H2O