1-Make the beds 2-Water the plants 3-Do the waching up 4-feed the porrot 5-Sweep the floor 6-Cook dinner 7-Clean the windows 8-Do the sh

1-Make the beds 2-Water the plants 3-Do the waching up 4-feed the porrot 5-Sweep the floor 6-Cook dinner 7-Clean the windows 8-Do the shopping 9-Wash the clothes 10-Lay the table Перевод, и как читается(русскими буквами,плз)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. мэйк зэ бэдс- заправлять кровать  2. Вотер зэ плэнтс- поливать растения 3. do the washing up,Ду зэ вошин ап- мыть (посуду) 4. feed the parrot( так правильно), фид зэ пэрот-кормить попугая  5. свип зэ фло- подметатьпол 6. кук динэр- готовить обед 7. клин зэ виндоус- мыть окна 8. ду зэ шопинг- делать покупки 9. вош зэ клозэс- стирать одежду 10.  лэй зэ тэйбл- сервировать стол