1)  найдити лишнее слово в каждой группе и объесните свой выбор(на английском) tennis.badminton .baseball.volleyball. swimming,sailing,canoeing,skiing. volleball,tennis,basketball,american football

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
volleyball, because the volleyball ball is biggest than other balls sailing, because it's about sale, and other about sport tennis, because his ball the smallest