1. Раскройте скобки, употребив личное местоимение в правильной форме. 1. Do you know ... (he)? 2. Who is there? — It is ... (I). 3.They invite ... (we) to their party. 4. And do you invite ... (they)? 5. Ask ... (she) to come...

1. Раскройте скобки, употребив личное местоимение в правильной форме. 1. Do you know ... (he)? 2. Who is there? — It is ... (I). 3.They invite ... (we) to their party. 4. And do you invite ... (they)? 5. Ask ... (she) to come. . Do you know ... (he)? 2. Who is there? — It is ... (I). 3.They invite ... (we) to their party. 4. And do you invite ... (they)? 5. Ask ... (she) to come. 2. Исправьте ошибку в подчеркнутых словах, используя притяжательные местоимения. Пример: Is you sister married? — Is your sister married? 1. Are he brothers and sisters Canadian? 2. Is she house in New-York? 3. This is I dictionary. 4. Jennifer is we cousin. 5. Is this you mobile phone? 3. Раскройте скобки, используя абсолютный притяжательный падеж местоимений. 1. Is this your car? — No, it is (he). 2. Whose house is this? — It is (our). 3. It is your book, and where is (my)? 4. He has lost his pen, give him (you).
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 задание 1) him 2) me 3) us 4) them 5) her  2 задание 1) his 2) her 3) my 4) our 5) your 3 задание 1) hers 2) ours 3) mine 4) yours