1 ) Расставь фразы в таком порядке,чтобы получился разговор между мамой и Джимом(jim).     Mothe;Would you like some porridqe?       Jim:Good morninq!Lm hunqry.     Mother:Good!Take some cheese.       Jim:l dont like porridqe.l...

1 ) Расставь фразы в таком порядке,чтобы получился разговор между мамой и Джимом(jim).      Mothe;Would you like some porridqe?        Jim:Good morninq!Lm hunqry.      Mother:Good!Take some cheese.        Jim:l dont like porridqe.l would like               some cheese.    1)  Mother:Good morninq,Jim!        Jim:Thank you. 2)Составь для себя меню на завтрак,обед и ужин.  Используй слова.  porridqe,soup,tea,coffee,jam,fish,an oranqe,a lemon,hat,a sandwich,potatoes,an eqq,a  cake,bread,milk,cheese,meat  Образец:breakfast-tea,a ham sandwich,oranqes  breakfast-  lunch(обед)  dinner(ужин) Сделать помогите.Зарание спасибо
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Mother :Good morning,Jim! Jim: Good morning!I'm hungry. Mother: Would you like some porridge? Jim: l don't like porridge.l would like some cheese. Mother: Good!Take some cheese. Jim: Thank you. 2)Составь для себя меню на завтрак,обед и ужин. breakfast=porridge, coffee, a cake, a lemon lunch(обед)=an egg,a sandwich,meat,an orange,tea. dinner(ужин)=soup,tea,fish,potatoes,milk