1.     Словотворення (суфікси прикметників)Create the adjectives1.   to change –            6.centre – 2.   intellect–               7. todiffer – 3.    care–                   8. red – 4.   effect–                 9. hope – 5....

1.     Словотворення (суфікси прикметників) Create the adjectives 1.   to change –            6.centre –  2.   intellect–               7. todiffer –  3.    care–                   8. red –  4.   effect–                 9. hope –  5.    danger–             10. frost –
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. changeable             6. central  2. intellectual               7. different  3. careful                  8. redish  4. effective                 9. hopeful 5. dangerous              10. frosty