1 The flight                 several times last week. was cancel was cancelled has been cancelled cancelled 2 The buttons                   on a coat yesterday. were sewn were being sewn was sewn have was sewn 3 The teacher   ...

1 The flight                 several times last week. was cancel was cancelled has been cancelled cancelled 2 The buttons                   on a coat yesterday. were sewn were being sewn was sewn have was sewn 3 The teacher                    to very attentively while he was explaining a new rule. was being listened has listening was listened was listening 4 The answer              yet. wasn’t being given hasn’t gave hasn’t been given wasn’t given 5 The dessert                              when they came. was serving was being served has being served was served УКАЖИТЕ ВЕРНЫЙ ОТВЕТ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Полет несколько раз на прошлой неделе. Был отменен был отменен был отменен Отменен 2 Кнопки на пальто вчера. Были сшиты Шьют Был сшит Были сшиты 3 Учитель очень внимательный, пока он объяснял новое правило. Выслушивается Имеет Был выслушан Слушал 4 Ответ пока. Не было дано Не дал Не было дано Не было дано 5 Десерт, когда они пришли. Служил Служил Обслуживается Был обслужен
Гость
1.was cancelled 2.were sewn 3.was being listened 4.hasn't been given 5.was served